Repertuar

A-HA (2D/napisy)

Marzeniem norweskiego zespołu pop a-ha była międzynarodowa sława. Kiedy w 1985 utwór "Take on me" wszedł na 1 miejsce na liście Billboard to pragnienie się spełniło. Sława ma jednak swoją cenę i rachunek ten niestety trzeba było uregulować. Powrót na scenę przyjaciół od czasów dzieciństwa, na wspólną trasę trzech muzyków - obecnie dobrze po pięćdziesiątce - oznacza trzy osobne garderoby, trzy osobne czarne limuzyny i trzy pokoje hotelowe.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
28 września 20:45 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Aida (2D/napisy)

To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
24 września 14:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
25 września 20:45 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
26 września 18:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
27 września 16:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
30 września 18:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Annette (2D/napisy)

„Annette" to historia miłości słynnego komika Henry'ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze. Do swojej pierwszej anglojęzycznej produkcji Leos Carax zaangażował zdobywczynię Oscara Marion Cotillard („Niczego nie żałuję – Edith Piaf") oraz nominowanego do Oscara Adama Drivera („Historia małżeńska", saga „Gwiezdne Wojny"). Scenariusz, muzykę i piosenki do filmu stworzył zespół Sparks. Za produkcję muzyczną odpowiadają również twórcy „La La Land" i „Moulin Rouge!".

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
29 września 18:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Dlaczego nie ty (Hochwald) (2D/napisy)

Mario kocha tańczyć i właśnie taniec często pozwala mu przetrwać ciężkie chwile. Dla kogoś takiego jak on kariera taneczna pozostaje odległą mrzonką. Mieszka z matką nad wiejską rzeźnią, pracuje jako cukiernik i podejmuje się dorywczych prac. Jego ukochany przyjaciel Lenz, pochodzi z bogatej rodziny i ma dużo większe szanse, żeby zrealizować swoje marzenia i zostać aktorem. Kiedy Lenz dostaje stypendium w Rzymie, Mario postanawia wyjechać razem z nim. Po drodze zatrzymują się w gejowskim klubie. Wydarzenia tamtej nocy zmienią wszystko...

„Dlaczego nie ty" to debiut reżyserski Evi Romen uhonorowany główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Evi podejmuje tematy straty i odrzucenia, nie daje jednak jednoznacznych odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania. W doskonały sposób wykorzystuje malowniczość tyrolskich gór i wiosek, żeby przedstawić swoją historię i oddać emocje, które rozdzierają jej bohaterów.

reżyseria/scenariusz: Evi Romen, obsada: Thomas Prenn, Noah Saavedra, Josef Mohamed, Ursula Scribano-Ofner, Elisabeth Kanettis, muzyka: Florian Horwath, zdjęcia: Martin Gschlacht, Jerzy Palacz, produkcja: Austria, Belgia 2020, czas: 107 minut, napisy: polskie/angielskie

Austrian Film Award, AT 2021 - 9 nominacji, 3 nagrody

Torino Film Festival 2020 - nominacja Najlepszy Film

Zurich Film Festival 2020 - Najlepszy Film

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
24 września 21:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Jestem Greta (2D/napisy)

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją "bachorem". Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: "Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich".

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
25 września 16:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
26 września 14:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
29 września 12:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Jeźdźcy sprawiedliwości (2D/napisy)

Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu... kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet! Połączeni wspólnym celem nie cofną się przed niczym, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jest prawdą, a tym, co stanowi tylko pasujący element układanki.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
25 września 18:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
26 września 21:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
27 września 21:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
28 września 18:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
29 września 21:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
30 września 16:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Jinpa (2D/napisy)

Niewielkie są szanse spotkania kogokolwiek na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie. Jest to więc nietypowy dzień dla Jinpy, kierowcy, który samotnie jedzie ciężarówką wypełnioną dźwiękami O sole mio, dobywającymi się z zajechanej kasety magnetofonowej. Mężczyzna o aparycji wiecznego hipisa, z nasuniętymi na oczy ciemnymi okularami najpierw potrąci owcę, a następnie zaproponuje podwiezienie maszerującemu wędrowcowi. Małomówny pasażer również ma na imię Jinpa i zanim wysiądzie na rozstaju dróg wyjawi, że udał się w podróż, aby zabić człowieka. Kierowca nie potrafi zapomnieć o tej deklaracji i postanawia udać się śladami swojego tajemniczego imiennika. Zbudowany z przypominających obrazy kadrów Jinpa jest nasyconą melancholią, ale i łagodnym humorem mistyczną medytacją nad ludzkim losem, życiem i śmiercią. Film, w którym dostrzec też można elementy road movie i westernu, zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz w sekcji Orizzonti na MFF w Wenecji, gdzie miał światową premierę

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
25 września 14:45 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
28 września 16:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
04 października 16:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
06 października 14:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Morgana (2D/napisy)

Artystyczny portret 50-letniej pani domu, która wymyśla się na nowo, zostając gwiazdą feministycznych filmów. Skrajnie samotna i głodna bliskości Morgana umawia się z sex-workerem, by zaznać odrobiny intymności, zanim zakończy swoje życie. Wydarzenia przybierają jednak nieoczekiwany obrót, gdy spotkanie z mężczyzną otwiera przed nią zupełnie nowy świat osobistej i seksualnej wolności.

Gdy kobieta dowiaduje się o konkursie filmowych debiutów erotycznych, postanawia nakręcić, a także zagrać we własnej produkcji – tak rozpoczyna się przygoda, która zmieni jej życie na zawsze. Sztuka i rzeczywistość stają się w rękach Morgany narzędziami artystycznej ekspresji, sposobem na kreatywne oczyszczenie i poradzenie sobie z demonami przeszłości.

reżyseria: Isabel Peppard, Josie Hess, muzyka: Jordan Gilmour, zdjęcia: Josie Hess, Isabel Peppard, produkcja: Australia 2019, czas: 71 minut, napisy: polskie

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
24 września 17:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Niefortunny numerek lub szalone porno (2D/napisy)

Wstęp na film od 18 roku życia!
Zdobywca Złotego Niedźwiedzia na ostatnim Berlinale, filmowy traktat o pornografii, obsceniczności i perwersji. Niefortunny numerek… opowiada o wycieku seks-taśmy i konsekwencjach, jakie upublicznienie małżeńskich zabaw w sypialni będzie miało dla Emi, nauczycielki w prestiżowym liceum. Prowokacyjny, błyskotliwy, kipiący gniewem i nieodparcie przy tym zabawny film Radu Jude (Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy) bierze na warsztat zjawisko paniki moralnej, obnażając towarzyszącą jej hipokryzję, ignorancję i autorytarne ciągoty. Co tu jest bowiem „naprawdę” obsceniczne: widok osób uprawiających za obopólną zgodą seks czy może sportretowana tu nędza miasta, zdewastowanego przez dziki kapitalizm i nacjonalistyczną ideologię? Czy perwersyjna jest nauczycielka, czy może samozwańczy trybunał święcie oburzonych rodziców, który zebrał się w szkole, by ją osądzić? Wypełniony archiwaliami Niefortunny numerek… jest katalogiem tej prawdziwej pornografii: politycznej, religijnej, klasowej, szerzącej się bezwstydnie pod szlachetnymi hasłami. Prawdziwe powody do wstydu – przekonuje Jude – znajdziemy na naszych ulicach i w naszych własnych podręcznikach historii.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
24 września 23:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
30 września 21:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Polański, Horowitz. Hometown (2D/oryginalny)

Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
29 września 14:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

TITANE (2D/napisy)

Nagrodzony Złotą Palmą na 74. festiwalu w Cannes film Julii Ducournau zaczyna się od emocjonalnej eksplozji, po której napięcie nieustanie rośnie – aż do ostatniej sekundy tej zdumiewającej, atakującej wszystkie zmysły historii. "Titane" rozsadza ekran: demolując granice gatunków, włamując się do męskich filmowych fantazji, przebijając – ostrym szpikulcem, który wsuwa później we włosy – balony naszych oczekiwań. Alexia (Agathe Rousselle), posiadaczka tytanowych płytek, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać. Jej życie jest jak rajd Paryż-Dakar: rozpaczliwie walczysz o przetrwanie i nigdy nie wiesz co będzie za zakrętem. Może baśń? Może horror? Melodramat? Feministyczna przypowieść o wewnętrznej przemianie? Choć wydaje się to niemożliwe, w "Titane" spotyka się wyobraźnia Davida Cronenberga, Luca Bessona i Claire Denis. Ducournau bezbłędnie łączy pozornie odległe stylistyki i światy, które tańczą, jak im zagra – na dyskotece w remizie.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
25 września 23:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Undine (2D/napisy)

Undine Wibeau jest historyczką i pracuje jako przewodniczka w jednym z berlińskich muzeów,przybliżając zagranicznym gościom dzieje tego fascynującego miasta.Sama zajmuje niewielkie mieszkanie na Alexanderplatz,prowadząc z pozoru zupełnie normalne i ułożone życie.Z osobą bohaterki związany jest jednak stary nordycki mit o zamieszkujących jeziora i rzeki istotach,które surowo karzą zdradzających je kochanków.Kiedy Undine zostaje porzucona przez narzeczonego,jego los wydaje się przesądzony.Bohaterka jest przekonana,że nie ma wyboru aż do momentu,kiedy zakochuje się w niedawno poznanym Christophie.Niewinne uczucie między nimi rozwija się w dobrym kierunku.Niestety,kiedy mężczyzna zaczyna podejrzewać,że Undine skrywa jakąś tajemnicę,w relacji pojawia się niebezpieczna rysa.Nadchodzi czas konfrontacji....

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
26 września 16:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
27 września 18:45 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet
29 września 16:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Weekend z Festiwalem Millennium 18th Docs Against Gravity: Gorbaczow.Raj (2D/napisy)

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego i tektonicznych zmian na świecie. Jego program pieriestrojki i głasnosti miał naprawić państwo i był nadzieją na wolność obywateli. Zgodził się na zjednoczenie Niemiec, którego symbolem było obalenie muru berlińskiego. Jednocześnie ginęli ludzie żądający wolności w Wilnie, Baku, Tbilisi. Starano się ukryć konsekwencje wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zaś własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium - ich jedynej dumy i sensu poświęceń. Z takim ciężarem samotny stary człowiek żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy, wspominając swoją żonę Raisę i czasy, które zmieniły świat.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
10 października 21:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Weekend z Festiwalem Millennium 18th Docs Against Gravity: Najpiękniejszy chłopiec na świecie (2D/napisy)

Po premierze "Śmierci w Wenecji" Visconti stwierdził, że Tadzio jest najpiękniejszym chłopcem na świecie. Nawet po 50 latach jest to cień, który wisi nad życiem Björna Andresena.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
08 października 21:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Weekend z Festiwalem Millennium 18th Docs Against Gravity: Polaków portret własny (2D/napisy)

"Kończą się małżeństwa. Kończą się życia. Będzie ciężko, jak to wszystko się skończy. Dobrze, że chociaż z wami mogę porozmawiać. W cudzysłowie, oczywiście" - mówi Piotr, który od miesiąca siedzi zamknięty we własnym mieszkaniu. W tej samej sytuacji znaleźli się praktycznie wszyscy Polacy. W izolacji czekają na szczepionkę, która wyleczy ich z wirusa samotności. W swoich domach nagrywają intymne relacje ze swojego życia licząc, że ktoś ich wysłucha i przytuli. W cudzysłowie, oczywiście. "Polaków portret własny" to roczny zapis pandemicznej rzeczywistości. Składają się na niego osobiste nagrania filmowych bohaterów oraz dokumentalna rejestracja polskich realiów w czasie pandemii COVID-19.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
09 października 19:00 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Weekend z Festiwalem Millennium 18th Docs Against Gravity: Stambuł bez smyczy (2D/napisy)

Historia Zeytina, bezdomnego psa żyjącego na ulicach Istambułu.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
08 października 17:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Weekend z Festiwalem Millennium 18th Docs Against Gravity: Śledztwo w domu spokojnej starości (2D/napisy)

Do Rómulo, prywatnego detektywa, zgłasza się kobieta. Jest zaniepokojona tym, co dzieje się w domu spokojnej starości, gdzie mieszka jej matka. Kobieta podejrzewa, że matka jest maltretowana i chce dowiedzieć się, czy to prawda. Rómulo wpada na pomysł umieszczenia w domu spokojnej starości swojego szpiega. Ponieważ musi być on maksymalnie wiarygodny, detektyw organizuje casting i przesłuchuje kandydatów między 80 a 90 rokiem życia. Zwycięzca jako kret będzie musiał przejść specjalne szkolenie. A w tym wieku nauka najnowszych technologii i technik szpiegowskich nie jest taka prosta. Potem trzeba mieć nerwy ze stali i oprócz opanowania całej strony technicznej, nie rzucać na siebie podejrzeń, a jednocześnie bacznie obserwować co się dzieje. I – co najważniejsze – nie zapomnieć, po co się jest w domu spokojnej starości…

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
10 października 15:30 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet

Weekend z Festiwalem Millennium 18th Docs Against Gravity: Tańcząca z rekinami (2D/napisy)

Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów i mistrzynią w ich zabijaniu. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. W latach 60. XX wieku wraz z innymi pionierami w tej dziedzinie, takimi jak Stan Waterman w USA czy Jacques-Yves Cousteau we Francji, należała do nielicznej garstki wykwalifikowanych podwodnych fotografów. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, przeżyła jego atak i zaprzyjaźniła się z żarłaczem białym. Studiowała zachowanie tych drapieżników i szerzyła wiedzę na ich temat. Współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy filmie "Szczęki", podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn, a jej zapał i pasja wpłynęły na powszechną wiedzę ludzi na temat rekinów oraz na to, jak je postrzegamy. Film portretuje tę magnetyczną osobowość, wykorzystując zremasterowane materiały archiwalne utrwalone na przestrzeni 50 lat jej życia.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
09 października 15:15 Gdańsk, Kino Kameralne Cafe kup bilet