Kultura na niedzielę: PO ZŁOTO. Historia Władysława Kozakiewicza +spotkanie z producentem Darkiem Dikti (2D/oryginalny)

 Gdańsk

 Kino Kameralne Cafe
 ul. Lektykarska 4

 1

 Nazwa sektora

 01.08.2021

 20:00

 21

 Ilość wolnych biletów

Zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu "Kultura na niedzielę".
Tym razem zaprezentujemy film "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza". Seans dopełni rozmowa z producentem filmu - Darkiem Dikti.

Rozmowę poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.

Historia życia legendarnego polskiego tyczkarza - Władysława Kozakiewicza. Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie '80, Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem Związku Radzieckiego. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi przez sowiecką publiczność, pokazuje jej niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się. Początkowo Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym - jego gest miliony Polaków odebrało jako symbol sprzeciwu wobec sowieckiej dominacji. „Kozak” zyskuje w kraju ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę i pragnącemu zawsze wygrywać skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?
Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by w porywający sposób opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.

Rozwiń